praktyczne informacje

Demontaż rezystora dmuchawy skoda rapid

Demontaż rezystora dmuchawy skoda rapid.

Dzisiaj przedstawiamy film pokazujący jak dostać się do rezystora dmuchawy w skodzie rapid. Jak sami zobaczycie nie jest to bardzo trudna czynność, ale mimo to producent zadbał dobre ukrycie tego elementu.  Samo wyjęcie rezystora polega na obruceniu go i wysunięciu do góry. Bardzo prosta czynność , ale jak się przekonacie mało wygodna.

Odnośnie usterki rezystora dmuchawy skoda rapid.

Jeśli już stwierdziłeś że uszkodzeniu uległ rezystor dmuchawy tego typu , czyli porcelanowy korpus ze zgrzanym elementem zabezpieczającym. Ten element to bezpiecznik termiczny. Ma on za zadanie jak sama nazwa wskazuje zabezpieczyć obwód wentylatora przed nadmiernym obciążeniem. Zazwyczaj wartość termiczna to przedział pomiędzy 100 a 140 stopni celsjusza. Do takich wartości nagrzewa się bezpiecznik. Jeżeli uległ on uszkodzeniu czyli nie przewodzi to oznacza że najprawdopodobniej jest problem w wiatraku. Może on być już mocno zużyty lub coś go przyblokowało. W rezystorze nie ma się co zepsuć oprócz wspomnianego bezpiecznika. 

Jak naprawić usterkę rezystora dmuchawy skoda rapid 

Po wymianie rezystora należy dokładnie obejrzeć wentylator. Jeśli dostałeś się do rezystora to wiatrak wyjmiesz w 3 minuty. Należy sprawdzić luzy na łożysku, ocenić jak wyglądają bieżnie po których poruszają się szczotki silnika.  Jeśli bieżnie są wytarte, lub jest luz na łożysku, lub wiatrak  przed wyjęciem emituje dziwne dźwięki to jest duża szansa że za jakiś czas ponownie rezystor się uszkodzi. Należy w takim przypadku wymienić również wiatrak nawiewu.

Poniżej zamieszczamy film jak wyjąć rezystor dmuchawy w skodzie rapid.

 

Możesz również polubić…